The 2015 Academy Award Nominations Had A Few Surprises (Full List)

With Birdman and The Grand Budapest Hotel leading the pack with the most nominations (9 each), here is the complete list of nominations for the 2015 Academy Awards. Personally, I'm celebrating Keaton's nomination and hopeful win from Birdman. However, I'm surprised Gyllenhaal didn't get a nod for Nightcrawler yet Streep landed a Best Supporting Actress nomination for Into The Woods? Either way, kudos to Wes Anderson for finally getting a director nomination for one of his better films in years. Which name do you have a bet on?

BEST PICTURE

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

BEST DIRECTOR

Alejandro González Iñárritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Bennett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, The Imitation Game

BEST ACTOR

Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

BEST ACTRESS

Marion Cotillard, Two Days, One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

BEST SUPPORTING ACTOR

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Wild
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

BEST ADAPTED SCREENPLAY

American Sniper, Jason Hall
The Imitation Game, Graham Moore
Inherent Vice, Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Birdman, Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson and Hugo Guiness
Nightcrawler, Dan Gilroy

BEST CINEMATOGRAPHY

Birdman, Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel, Robert D. Yeoman
Ida, (Ryszard Lenczweski and Lukasz Zal
Mr. Turner, Dick Pope
Unbroken, Roger Deakins

BEST COSTUME DESIGN

The Grand Budapest Hotel, Milena Canonero
Inherent Vice, Mark Bridges
Into the Woods, Colleen Atwood
Mr. Turner, Jacqueline Durran
Maleficent, Anna B. Sheppard

BEST FILM EDITING

American Sniper, Joel Cox and Gary Roach
Boyhood, Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel, Barney Pilling
The Imitation Game, William Goldenberg
Whiplash, Tom Cross

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

BEST MUSIC (ORIGINAL SCORE

The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
The Imitation Game (Alexandre Desplat)
Interstellar (Hans Zimmer)
Mr. Turner (Gary Yershon)
The Theory of Everything (Jóhann Jóhannsson)

BEST MUSIC (ORIGINAL SONG)

“Lost Stars” from Begin Again
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell: I’ll Be Me
“Everything is Awesome” from The LEGO Movie
“Glory” from Selma
“Grateful” from Beyond the Lights

BEST PRODUCTION DESIGN

The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen; Anna Pinnock)
The Imitation Game (Maria Djurkovic; Tatiana Macdonald)
Interstellar (Nathan Crowley; Gary Fettis, Paul Healy)
Into the Woods (Dennis Gassner; Anna Pinnock)
Mr. Turner (Suzie Davies; Charlotte Watts)

BEST SOUND EDITING

American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

BEST SOUND MIXING

American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash

BEST VISUAL EFFECTS

Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past

BEST ANIMATED FEATURE FILM

Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Wild Tales (Damián Szifrón; Argentina)
Tangerines (Zaza Urushadze; Estonia)
Timbuktu (Abderrahmane Sissako; Mauritania)
Ida (Pawel Pawlikowski; Poland)
Leviathan (Andrey Zvyagintsev; Russia)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

CITIZENFOUR
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

BEST DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast
Me and My Moulton
A Single Life

BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)

Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
The Phone Call